Algériáról pár szó és képek
Enrico Macias hazája, hisz itt született 1938-ban Constantine-ban és élt 1961-ig, míg át nem települt Franciaországban. S nem utolsó sorban egy kedves barátom hazája is, aki Cherchellben él a tenger partján (Boualem ez Te vagy!), és akinek ötlete révén kezdtem neki ennek az oldalnak. :)) Ezért illik az országról pár szót tudni.
Az ország mottója: La révolution par le peuple et pour le peuple! (Forradalom a népből és népért!)
Az ország hivatalos megnevezése: الجمهورية الجزائرية الديمقراطية الشعبية
Al-Jumhūrīyah al-Jazā’irīyah
ad-Dīmuqrāţīyah ash-Sha’bīyah
Algéria, Észak-Afrikában található Tunézia és Marokkó között. Területe 2.381.740 km2 (Magyarország csak 93.030 km2), a világ 11. legnagyobb országa. Népessége 32.531.853 fő (Magyarországé 10.076.000 fő). A fővárosban, Algírban közel 1.840.000 fő él. A népsűrűség 13,55 fő/km2. Keskeny mediterrán parti síkságából emelkedik ki az Atlasz két hegylánca, közrefogva egy sós tavakkal és mocsarakkal borított fennsíkot. Az ország 80%-a a Szahara-sivatag része. Legmagasabb pontja: Tahat 3005 m. Legjelentősebb folyók: Chéliff. Legjelentősebb tavak: Chergui-sott, Merlhir-sott, Mérouane-sott (sóstavak). A hivatalos nyelv az arab, de sokan beszélik a franciát és berbert. Népek: arab (70%), berber (30%). Vallások: mohamedán (99%), egyéb (1%).
Történelme röviden:
Őslakói a berberek és a tuaregek. Partvidéke az ókorban először a főniciai-karthágói, majd latin kultúra hatása alá került, míg a 7. században az arab hódítás nyomán az iszlám kultúra szerves részévé vált. A 16. században jött létre a török vazallus állam, amelynek kalózkodása 1830. június 14.-én okot adott a francia megszállásra, és 37.000 fővel partra szállt Algír mellett. Algéria meghódítása már I. Naplóeon terveiben is benne volt. 1834. július 22.-én Lajos Fülöp francia birtokká nyílvánította Algériát. 1870-től a franciák nagy létszámú betelepítéssel a partvidék kulturális arculatát, etnikai összetételét és birtokviszonyait a bennszülött lakosság számára előnytelenül megváltoztatták. 1871. március 14.-én arab és berber törzsek felkelése kezdődött Mohamed al-Mokráni vezetésével, de a franciák leverték. 1936-ban megszületett az önálló Algériai Kommunista Párt, aminek ekkor 5.000 tagja volt. 1926-ban feltűnt Meszali Hadzs, akit az algériai nacionalizmus atyjaként emlegetnek, és létrehozta az Algériai Néppártot. 1938-ban fejeződött be az ország megszállása. 1945 tavaszától Meszali Hadzs az algériai nép vezetője. Algéria a franciákkal 8 évig vívott véres háborút követően, 1962. július 5.-én vívta ki függetlenségét. 1962 őszén az ENSZ felvette Algériát tagjai sorába. Nem kapitalista fejlődési útra lépett: államosítások következtek be az iparban és a mezőgazdaságban. Az olajbevételek fokozódásával nagy beruházásokat eszközöltek, melyeket részben hitelből fedeztek. 1991-ben a választásokat a fundamentalista párt (FIS) nyerte meg, az eredményt a hadsereg megsemmisítette és újabb választásokat írtak ki. A FIS katonai szárnya 2000-ben oszlatta fel magát, több militarista a nemzeti megbékélés érdekében amnesztiát kapott.
Gazdasága:
A szénhidrogének bányászata alkotja az ország gazdaságának gerincét. A költségvetés bevételének 60%-a, a GDP 30%-a, az exportnak pedig több mint 95%-a származik ezekből. Földünk 5. legnagyobb földgáz- és 14. legnagyobb kőolajtartalékával rendelkezik, a 2. legjelentősebb földgázexportőr. Az 1960-as és 1970-es években végigvitt nagy beruházások csak részben hoztak sikereket, ugyanakkor nagy mennyiségű hitel felvételével jártak együtt. Összes külső adósságállománya meghaladja a 25 milliárd USD-t, ami a GNP 50%-a. A kormányzat a gazdasági szerkezet diverzifikálása érdekében támogatja a kőolajszektoron kívüli hazai és külföldi beruházásokat. Mindez csak mérsékelt eredményeket hozott:a munkanélküliség továbbra is meghaladja a 30%-ot. Algéria 2001-ben társulási szerződést írt alá az Európai Unió-val, ami a külkereskedelem növekedését eredményezi. A GNP értéke: 50,4 milliárd USD. GNP/fő értéke: 1.630 USD. A GDP szektorális megoszlása: mezőgazdaság 17%, ipar 33%, szolgáltatás 50%. Exportjában a kőolaj, a földgáz és ezek a termékeinek szerepe szinte kizárólagos (97%). Ezen kívül egyes mezőgazdasági termékek (zöldség, déligyümölcs, bor ) kerülnek csak kivitelre. A mezőgazdaság háttérbe szorulása az ország importjában is megmutatkozik: az élelmiszerek a behozatalának mintegy negyedét teszik ki. Behozatalra szorul az ország gépekből, ipari berendezésekből és fogyasztási cikkekből is. Legfontosabb kereskedelmi partnerei: az Európi Unió országai (Franciaország, Németország stb.) mellett az USA és Brazília.
Néhány kép erről a szép országról:
Több kép található: http://www.algeriacolor.com/ oldalon.
Gyönyörű egy ország, kár, hogy veszélyesnek van nyilvánítva és így nagyon nehéz kijutni.
0 Comments:
Megjegyzés küldése
<< Home